جنگ نابرابر!!!

سلام بر شما دوستان گرانقدر

چند هفته ایه که برنامه ای تحت عنوان راز از شبکه چهارم سیما به بیان حقایقی درباره نظام بانکی در کشور پرداخته که مشخصا برنامه این هفته با عنوان – جنگ با خدا!- و با حضور آقای دکتر عباسی برگزار شد. صرف نظر از این که این برنامه با چه هدفی ساخته میشه و یا این که مجری و کارشناس محترم برنامه دارای چه عقبه فکری هستن باید بگم که الحق و الانصاف مطالب گفته شده در این برنامه بخصوص، بسیار به جا و البته دردآور و نگران کننده بود. این که ریشه بانکداری به شکل کنونی از کجا منشاء گرفته و اصولا مبناهای ساختاری و بنیادی اون چیه، موضوع مورد بحث در این برنامه بود. به طور کلی و در یک جمله میشه گفت که با توجه به ساختار و محتوای قوانین بانکی موجود در جهان و ایضاً در ایران!، این نظام لاجرم نمی تونه خودش رو از تهمت وجود ربا مبری کنه و هر چند مدتهاست این جور وانمود میشه که در ایران قانون بانکداری اسلامی در جریانه ولی متاسفانه باید گفت با توجه به ساختار کلی این سیستم که به صورت قانونی لایتغیر درون اون نهادینه شده، باز هم ربا به شکلی نگران کننده و دردآور درون این سیستم رخ می نمایاند!

قصد ندارم به قول معروف جانماز آب بکشم چرا که خود من تا خرخره! زیر بار این نظام دهشتناک! فرو رفتم ولی نمی شه از این مسئله به آسانی گذشت که ربا جنگ با خداست!!! و نظام بانکی کشور ما آمیخته با رباست و.................... و چه آفت هایی که نمی زنه این جنگ خانمانسوز و نابرابر! بر زندگی ما آدمهای بخت برگشته! و ................. و نمی دونم ما چرا از قحطی و گرانی و خشکسالی و دروغ و ریا و معضلات اجتماعی و بی برکتی پولها و چه و چه و چه! این روزها اینقدر شاکی هستیم و همش دنبال یه مقصر برای این همه بدبختی اجتماعی!!! می گردیم.

یادمه سالها پیش - فکر کنم حدود سال 76- یه مطلب طنز در اعتراض به رشد بی رویه بانکسازی! و بانک گرایی! در شهر کرمانشاه نوشتم و برای هفته نامه باختر فرستادم که اتفاقا چاپ هم شد. اون موقع هنوز انگشت شصت پام هم توی منجلاب بانکداری به اصطلاح اسلامی فرو نرفته بود! چه برسه به خرخره مبارک!

  

/ 4 نظر / 47 بازدید
ttaanhhaa

سلام استاد همه این حرفا که گفتی درست ...... اگر وامی بهت پیشنهاد شد و دیدی داری با خدا میجنگی به من بگو من برم بگیرم ..... آخه شکم گرسنه هم کفر میگه و هم زودتر با خدا میجنگه [چشمک] حالا هم پاو برو یک لیوان آب گوارای شیرین تازه به لوله آمده توی خرخره مبارک قرقره کن تا پاک بشه [نیشخند]

free iran

توهين ميكني به نظام توهين ميكني اين بانكا كجاش نزول خورن؟ شما اصلا ولي فقيه رو قبول داري يا نه؟ اول اينو بگو

یاسمن

ای بابا 20 میلیون وام می دن 60 میلیون می گیرن اشکالی داره ا زنظر شما ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بی گناهی گناه است

سلام بیداد جان خوبی برادر ... قند عسل خانوم چطورن ؟؟؟ ان شالله که همیشه سلامت باشید... راستش را بخواهی من تا بحال وام نگرفتم ولی یک خانومی از آشناهای ما به قول معروف برای چشم و همچشمی رفت از محل کارش وام خرید خودرو گرفت 7 میلیون در صورتی که باید 9 میلیون و 800 هزار تومن پس بده من تازه با حقوق کم باید ماهی حدود 180 هزار تومن قسط بده تازه 2 میلیون و 800 هزار تومن هم اضافه ... حالا یکی هم این وسط نیست بگه خانوم شما ماشین می خواهی چکار کنی تازه رانندگی اش هم در حد صفر بعد از یک ماه هم کل ماشین را فرستاد هوا ... الان باید کلی قسط بده . چقدر هم اضافه ... به قول معروف مملکته داریم !!!! [ناراحت]