بیداد کرمانشاهی
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: سیدشهریار میبدی - یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

سلام بر شما دوستان گرانقدر

چند هفته ایه که برنامه ای تحت عنوان راز از شبکه چهارم سیما به بیان حقایقی درباره نظام بانکی در کشور پرداخته که مشخصا برنامه این هفته با عنوان – جنگ با خدا!- و با حضور آقای دکتر عباسی برگزار شد. صرف نظر از این که این برنامه با چه هدفی ساخته میشه و یا این که مجری و کارشناس محترم برنامه دارای چه عقبه فکری هستن باید بگم که الحق و الانصاف مطالب گفته شده در این برنامه بخصوص، بسیار به جا و البته دردآور و نگران کننده بود. این که ریشه بانکداری به شکل کنونی از کجا منشاء گرفته و اصولا مبناهای ساختاری و بنیادی اون چیه، موضوع مورد بحث در این برنامه بود. به طور کلی و در یک جمله میشه گفت که با توجه به ساختار و محتوای قوانین بانکی موجود در جهان و ایضاً در ایران!، این نظام لاجرم نمی تونه خودش رو از تهمت وجود ربا مبری کنه و هر چند مدتهاست این جور وانمود میشه که در ایران قانون بانکداری اسلامی در جریانه ولی متاسفانه باید گفت با توجه به ساختار کلی این سیستم که به صورت قانونی لایتغیر درون اون نهادینه شده، باز هم ربا به شکلی نگران کننده و دردآور درون این سیستم رخ می نمایاند!

قصد ندارم به قول معروف جانماز آب بکشم چرا که خود من تا خرخره! زیر بار این نظام دهشتناک! فرو رفتم ولی نمی شه از این مسئله به آسانی گذشت که ربا جنگ با خداست!!! و نظام بانکی کشور ما آمیخته با رباست و.................... و چه آفت هایی که نمی زنه این جنگ خانمانسوز و نابرابر! بر زندگی ما آدمهای بخت برگشته! و ................. و نمی دونم ما چرا از قحطی و گرانی و خشکسالی و دروغ و ریا و معضلات اجتماعی و بی برکتی پولها و چه و چه و چه! این روزها اینقدر شاکی هستیم و همش دنبال یه مقصر برای این همه بدبختی اجتماعی!!! می گردیم.

یادمه سالها پیش - فکر کنم حدود سال 76- یه مطلب طنز در اعتراض به رشد بی رویه بانکسازی! و بانک گرایی! در شهر کرمانشاه نوشتم و برای هفته نامه باختر فرستادم که اتفاقا چاپ هم شد. اون موقع هنوز انگشت شصت پام هم توی منجلاب بانکداری به اصطلاح اسلامی فرو نرفته بود! چه برسه به خرخره مبارک!

  

سیدشهریار میبدی
گاهی وقت ها دلم برای خودم تنگ می شود.من نشانی های خود را می دهم- یک نفر شاید مرا پیدا کند!!!
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


خطاطي نستعليق آنلاين
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت